Radičová hlasovala za kolegyňu - bol to podvod?

Autor: Ladislav Lencz | 22.4.2009 o 15:04 | Karma článku: 9,89 | Prečítané:  2218x

Nepatrim do fan-klubu pani Radičovej, k niektorým jej názorom a postojom mám výhrady, o politiku sa zaujímam len okrajove, ale nemám rád, ak niekomu ubližujú. Iste, urobila chybu, keď hlasovala v mene Tatiany Rosovej. Ale vysvetlila, ako k tomu došlo: videla, že Rosová je ešte pri rečníckom pulte; vedela, že chcela hlasovať, ale nemá u seba hlasovaciu kartu. Pre ňu to bol stres, konala pod vplyvom stresu, svoje jednanie označila ako skrat. Rosová potvrdila, že chcela hlasovať, že nemá námietky proti jej správaniu.

Radičová si priznala chybu, ospravedlnila sa, a tým by sa to malo skončiť. Ak ju za to niektorí demonštratívne odsudzujú, je to chyba morálneho  úsudku, nedostatok schopnosti rozlišovať, alebo je za tým politický zámer.

Pravda, keď predsedníčka mandátového a imunitného výboru pani Zmajkovičová upozornila na túto príhodu, neurobila chybu, a neurobili chybu ani novinári, že o tom píšu.

Vážnou chybou by však bolo, keby ju kompetentný výbor vyzval, aby sa vzdala poslaneckého mandátu.

Domnievam sa, že slovenskí politici, ktorí tak dôsledne vedia rozlišovať medzi podstatným a nepodstatným porušením zákona, mali by sa Radičovej zastať. Urobila za Rosovú a v jej mene to, čo by bola urobila Rosová, keby mala u seba hlasovaciu kartu. Nechcela nikomu škodiť ani nikoho nepoškodila. Keby ju napriek tomu kompetentný parlamentný výbor vyzval, aby sa sama vzdala mandátu, nebolo by to v súlade s posudzovaním iných, neporovnateľne vážnejších a finančne zaujímavých prípadov porušenia zákona, bolo by to využitím (alebo zneužitím?) príležitosti legálne odstaviť známu opozičnú političku.

Radičová prehlásila, že sa vzdá mandátu, ak ju vyzve kompetentný orgán, a to bola možno jej druhá chyba. Nie je však nič stratené, k tzv. asertívnym právam (o ktorých  ako sociologička určite vie) patrí, že človek má právo zmeniť svoje rozhodnutie alebo názor. Možno pani Radičová v prípade potreby využije svoje asertívne právo a nevzdá sa mandátu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?