Ľudskosť 2 - Bezdomovci a pani Helenka

Autor: Ladislav Lencz | 18.6.2009 o 18:55 | Karma článku: 12,42 | Prečítané:  2302x

Na našej ulici sa usalašili bezdomovci. O hygiene a poriadku majú svoje vlastné predstavy, z ktorých sa miestnym obyvateľom dvíha žalúdok aj adrenalín. Pred niekoľkými dňami, zdá sa, mali tu street - party (tento výraz som vymyslel podľa vzoru garden-party). Ostala po nich prázdna fľaša, pohár z umelej hmoty, neuveriteľne špinavá vetrovka a jeden neurčený kus oblečenia. Od tej doby sme ich nevideli, možno sa niekam presunuli.

Chodci a správca priľahlej budovy (je zodpovedný za čistotu pred domom) chodia okolo znečisteného chodníka už niekoľko dní, občas si ponadávajú, ale nič s tým nerobia.

- Ja sa na to nemôžem pozerať, - hovorí manželovi pani Helenka.

- Ešte to, aby si po nich aj upratovala. Nestačí, že si im nosila niečo pod zub a teplý čaj? - hovorí jej manžel. - Zabudni na to, je to samá špina, môžeš sa infikovať.

Pani Helena je múdra, zrelá žena. Rešpektuje vo všetkom manžela. Ale ak je presvedčená, že to alebo ono musí urobiť, uplatňuje právo na výhradu svedomia, urobí to a potom - ak treba - nechá si vynadať.

Kúpi si balíček hygienických rukavíc, skoro ráno nebadane zbalí celé to svinstvo, hodí ho do kontajnera. Za nimi hodí aj rukavice, ktoré prestali byť hygienické.

Manžel si to všimne až o niekoľko dní a okamžite uhádne meno "páchateľa",  ale ani veľmi nenadáva.

- Nie som ochotná žiť v špine; a mala som aj rukavice, - vysvetľuje pani Helenka.

Má svoje zásady, svoje presvedčenie, a za svoju pravdu je ochotná aj trpieť. Skoro by som povedal: je to taká neznáma hrdinka.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?