Čítali ste Spoveď dona Juana od Karla Čapka?

Autor: Ladislav Lencz | 17.7.2009 o 9:08 | Karma článku: 9,53 | Prečítané:  1623x

V tejto krátkej próze z Čapkovej Knihy apokryfov známy zvodca žien zomiera. Leporello zavolá kňaza, aby sa zomierajúci vyspovedal. Don Juan súhlasí a zdá sa, jeho spoveď bola "úprimná a úplná: nechýbala v nej lož ani rúhanie, vražda, krivá prísaha, pýcha ani podvod ani zrada". Padre Jacinto však čaká na vyznanie hriechov smilstva - ale nič. Zomierajúci tvrdí, že už všetko povedal. Padre mu neverí a nahnevaný odchádza.            Hriešnu dušu príde zachrániť jezuita páter Ildefonso. Je to znalec ľudských duší a odhalí tajomstvo zomierajúceho. Pochopí, že Don Juan je impotentný a nikdy sa nedopustil smilstva. Ale sa nechcel vzdať dobývania ženských sŕdc ani sa pred ženou blamovať. Zakaždým, keď získal náklonnosť ženy, a ona opätovala jeho city, stratil sa zo scény. Nechcel, aby sa prezradilo, že je impotentný; ušiel a vrhol sa do ďalšieho dobrodružstva.

Toľko Čapek asi pred 90 rokmi.

Teraz, myslím, prišiel čas napísať novú verziu príbehu dona Juana. Zdá sa, viac ako v predchádzajúcich dobách sa šíri emocionálna impotencia, neschopnosť nadviazať osobný a trvalý vzťah. Súvisí so skutočnosťou, že sex prestáva byť výrazom osobného vzťahu a stáva sa druhom nezáväznej spoločenskej zábavy, čímsi ako ísť do kina alebo spolu si vypiť pohárik vína.

Sme hrdí na to, že sme prekonali malomeštiacke predsudky a náboženské dogmy. Považujeme za nedotknuteľnú našu slobodu, naše sexuálne práva. Zakladáme si na tom, že už školské deti učíme odborne navliekať kondóm. A netrápi nás otázka, či  po pestrých sexuálnych skúsenostiach budeme schopní nadviazať trvalý a osobný vzťah.

Je odborníkmi potvrdená skúsenosť, že vzťah k sexualite je dôležitá križovatka života. Záleží na tom, čomu dáme prednosť. Môžeme zvoliť slobodu v zmysle robiť to, čo sa nám zachce a využívať príležitosti na erotické dobrodružstvo.

Alebo sa môžeme rozhodnúť pre náročné šťastie, rastúce po celý život; môžeme budovať osobný vzťah, dobroprajnú vzájomnosť, oázu usmievavého pokoja, ktorá vyžaruje aj do nášho okolia.

 

Čapkovu Knihu apokryfov si môžete stiahnuť z adresy

www.mlp.cz/koweb/00/02/77/61/10/kniha_apokryfu.pdf

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?