Čítali ste Spoveď dona Juana od Karla Čapka?

Autor: Ladislav Lencz | 17.7.2009 o 9:08 | Karma článku: 9,53 | Prečítané:  1571x

V tejto krátkej próze z Čapkovej Knihy apokryfov známy zvodca žien zomiera. Leporello zavolá kňaza, aby sa zomierajúci vyspovedal. Don Juan súhlasí a zdá sa, jeho spoveď bola "úprimná a úplná: nechýbala v nej lož ani rúhanie, vražda, krivá prísaha, pýcha ani podvod ani zrada". Padre Jacinto však čaká na vyznanie hriechov smilstva - ale nič. Zomierajúci tvrdí, že už všetko povedal. Padre mu neverí a nahnevaný odchádza.            Hriešnu dušu príde zachrániť jezuita páter Ildefonso. Je to znalec ľudských duší a odhalí tajomstvo zomierajúceho. Pochopí, že Don Juan je impotentný a nikdy sa nedopustil smilstva. Ale sa nechcel vzdať dobývania ženských sŕdc ani sa pred ženou blamovať. Zakaždým, keď získal náklonnosť ženy, a ona opätovala jeho city, stratil sa zo scény. Nechcel, aby sa prezradilo, že je impotentný; ušiel a vrhol sa do ďalšieho dobrodružstva.

Toľko Čapek asi pred 90 rokmi.

Teraz, myslím, prišiel čas napísať novú verziu príbehu dona Juana. Zdá sa, viac ako v predchádzajúcich dobách sa šíri emocionálna impotencia, neschopnosť nadviazať osobný a trvalý vzťah. Súvisí so skutočnosťou, že sex prestáva byť výrazom osobného vzťahu a stáva sa druhom nezáväznej spoločenskej zábavy, čímsi ako ísť do kina alebo spolu si vypiť pohárik vína.

Sme hrdí na to, že sme prekonali malomeštiacke predsudky a náboženské dogmy. Považujeme za nedotknuteľnú našu slobodu, naše sexuálne práva. Zakladáme si na tom, že už školské deti učíme odborne navliekať kondóm. A netrápi nás otázka, či  po pestrých sexuálnych skúsenostiach budeme schopní nadviazať trvalý a osobný vzťah.

Je odborníkmi potvrdená skúsenosť, že vzťah k sexualite je dôležitá križovatka života. Záleží na tom, čomu dáme prednosť. Môžeme zvoliť slobodu v zmysle robiť to, čo sa nám zachce a využívať príležitosti na erotické dobrodružstvo.

Alebo sa môžeme rozhodnúť pre náročné šťastie, rastúce po celý život; môžeme budovať osobný vzťah, dobroprajnú vzájomnosť, oázu usmievavého pokoja, ktorá vyžaruje aj do nášho okolia.

 

Čapkovu Knihu apokryfov si môžete stiahnuť z adresy

www.mlp.cz/koweb/00/02/77/61/10/kniha_apokryfu.pdf

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?