Poznámky ku kultúre komunikácie

Autor: Ladislav Lencz | 4.8.2009 o 19:15 | Karma článku: 8,98 | Prečítané:  2926x

Nedávno sme mali milú návštevu z Talianska. Bola to Slovenka, ktorá žije v Taliansku asi 17 rokov. Odišla ako mladé dievča, ktoré svoje miesto pod slnkom ešte len hľadalo - dnes je to šarmantná a v okruhu priateľov obľúbená dáma. Bavili sme sa aj o Slovensku; zaujímalo ma, ako nás vidí vzdelaná Európanka, ktorá nestratila s nami kontakt. Okrem iného povedala, že jej u nás chýba kultúra komunikácie. Nevieme svoje názory a city vyjadrovať slobodne, otvorene a kultivovane. Ak niekto má iný názor, je nepriateľ, v najlepšom prípade fanatik, nevzdelanec alebo hlupák. Ak sa nám niečo nepáči, spravidla nepovieme nič a dusíme to v sebe, až nakoniec vybuchneme. - Kvôli objektivite obrazu treba dodať, že to neplatí všeobecne, mám na mysli niektoré oblasti verejného, politického, mediálneho, ale aj cirkevného života. Aj v súkromnom živote neraz zbytočne urážame a urážame sa.*

Je to škoda, lebo nechýbajú nám informácie, ako komunikovať. Psychológia a moderná pedagogika vyvinula účinné postupy a zásady efektívnej komunikácie. Dovoľujem si tu predložiť stručný prehľad.

Začnem počúvaním - lebo ťažšie ako hovoriť je počúvať. Človek sa obstojne naučí hovoriť za dva roky - ale počúvať sa musí učiť po celý život.

Ako počúvať, to najlepšie vyjadruje čínsky znak pre počúvanie.

 

listen-2.jpg

Je zložený z piatich jednoduchých znakov. Hovorí, že

- pri počúvaní je dôležitý vzťah k hovoriacemu - negatívny vzťah môže príjem informácií zablokovať;

- počúvať treba nielen ušami, ale aj očami: vnímame neverbálny prejav, ktorý prezradí o osobe hovoriaceho viac ako jeho slová;

- najmä však srdcom: na pochopenie druhého je potrebný dobroprajný záujem, symbolizovaný srdcom, ktorý z času na čas prejavíme prikývnutím, pohľadom, kladením otázok;

- k tomu patrí aj sústredená pozornosť. Sústredený poslucháč veľa pochopí aj z toho, o čom druhý nehovorí; vie vyčítať aj implicitné informácie, ktoré hovoriaci nevdojak komunikuje o sebe, o svojom vzťahu k počúvajúcemu, o svojej aktuálnej nálade atď (metakomunikácia).

Čo sme práve povedali o počúvaní, platí aj o čítaní. Podľa školských testov jeden zo slabých bodov u našich žiakov je porozumenie čítanému textu. Zdá sa, je to problém aj pre dospelých.

 

Čo sa týka hovorenia, tri jednoduché otázky môžu zlepšiť kultúru komunikácie:

1. Povedať, ako to myslím. (Čo tým chcem povedať? Čo pod týmto slovom rozumiem? Pochopili ma správne?)

2. Povedať, prečo si to myslím. (Aké dôvody a skúsenosti ma priviedli k tomu, čo hovorím?)

3. Povedať, čo z toho vyplýva. (Zovšeobecnenie a závery)

Na vysvetlenie treba povedať, že tým istým slovám rôzni ľudia priraďujú rôzny význam, ktorý súvisí s ich predchádzajúcimi skúsenosťami, a tie sú u rôznych ľudí rôzne. Napríklad slovo otec má pre mňa pozitívny význam, lebo som mal dobrého otca, učiteľa, ktorý mal ľudí rád a rád im pomáhal. Ale pre Ďura, ktorého otec týral, slovo otec vyvoláva iné spomienky a má iný význam. Podobne je to aj s inými slovami ako sex, manželstvo, náboženstvo, kňaz, Maďar...

Tri otázky sú zároveň návodom, ako počúvať. Radia skôr, než urobím svoj záver, spýtať sa, ako to myslí, prečo to myslí a čo z toho podľa neho vyplýva.

Učitelia etickej výchovy vyše pätnásť rokov nacvičujú so žiakmi umenie komunikovať; profesor Zelina a ďalší už niekoľko desaťročí učia národ konštruktívnej hádke, - ale na pozitívne zmeny musíme ešte čakať. Príčin je niekoľko, napríklad:

* Nácvik komunikácie trvá niekoľko hodín do roka - ale deti aj dospelí sa zo šťavnatých slov niektorých osobností takmer denne učia iným spôsobom komunikácie.  Mnohé deti to ani nepotrebujú, naučili sa vybraným slovám od kamarátov a doma v rodine.

* Uvedené zásady sú pre niektorých občanov prináročné, a  ich problémy s komunikáciou sú často elementárne. Týkajú sa napríklad slovníka. Zdá sa, ani si neuvedomujeme, že označiť nejaký názor ako "nezmysel", a jeho autora ako hlupáka nehovorí nič o kritizovanom názore; vypovedá len o  kritikovi, o jeho vzťahu k názoru a o jeho (ne)kultúre komunikácie.

 

Niekto môže povedať, že sú to detaily v porovnaní so závažnými problémami dneška. Ale tieto "detaily" patria k príčinám, pre ktoré sa závažné problémy dneška neriešia alebo nedostatočne riešia.

Ak niekoho nepočúvam, lebo som ho apriori odpísal ako zaujatého a nepriateľa,  nebudem schopný prijať od neho informácie, ani tie, ktoré by som potreboval. Potom mi môže chýbať spätná väzba. To platí aj tam, kde by sme to neočakávali. Jedna z najväčších kresťanských osobností minulého storočia povedala: "Potrebujeme neveriacich, aby sme stáli oboma nohami na zemi."

Nepočúvanie, ignorovanie - odborníkov, médií, opozície - v politických a spoločenských systémoch  môže mať priamo dramatické dôsledky. Komunikácia v systéme nefunguje, lebo tok informácií determinuje krátkodobý ekonomický alebo mocenský záujem. Vznikne systém, ktorému chýba spätná väzba, preto ide nevedno kam. Správanie systému namiesto platných informácií určuje lož a nepravda.

Claude Tresmontant (1925 - 1997) vo svojej diplomovej práci, ktorá sa stala bestsellerom, napísal: "Dejiny nás nenechajú zaspať v lži."

Ak sa nenaučíme počúvať a využívať počuté na spätnú väzbu, prebudenie bude veľmi bolieť.

 

Napriek tomu som optimista. Hoci v kultúre komunikácie zaostávame, istý pokrok tu je.

Sú tu napr. vecné diskusie odborníkov o aktuálnych otázkach v rámci relácie Z prvej ruky, trefné analýzy niektorých publicistov, alebo v cirkevnej oblasti kritická analýza náboženského života na Slovensku v Pastoračnom pláne Katolíckej cirkvi na Slovensku 2007 - 2013 (SSV, Trnava 2007).*

Z môjho osobného hľadiska: Za totality som mal iný názor ako vláda, preto som bol považovaný za triedneho nepriateľa, odkrútil som 40 mesiacov v pracovnom tábore zvanom PTP a svoju profesnú kariéru som začal ako robotník

Teraz mám iný názor ako vláda a pán Skywalker, a tu sa prejavil ten pokrok. Vláde to neprekáža, a pre pána Skywalkera nie som nepriateľ, iba "náboženský fanatik", ktorý zastáva "hlúpy kresťanský názor".

Mojich 40 mesiacov v PTP malo prekvapujúce pokračovanie: dostal som jednorázové odškodnenie a zvýšili mi dôchodok. Vďaka tomu stačí na pokrytie životných nákladov, ba aj na internet.

Titul náboženského fanatika ma zas inšpiroval k napísaniu tohto blogu. Som za to vďačný - ktovie,  koľko dobrého prinesie.

 

* Odstavec doplnený 5. 8. o 8:13 hod.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Odporúčanie novej pandemickej komisie neprežilo ani deň

Návrh ministra Krajčího o povinnej karanténe pre deti neprešiel vládou.

Dobré ráno

Dobré ráno: NAKA spustila akciu Šašovia, obvinila náckov

Ako je možné, že extrémistov dosiaľ polícia neriešila.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Matovič skúša vládnuť

Premiér už nepočúva len zdravotníkov.


Už ste čítali?