I have a dream

Autor: Ladislav Lencz | 23.8.2009 o 0:03 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  2179x

Čo sa v Komárne stalo 21. augusta, o tom napísali noviny; niektorí komentátori to komentovali so znalosťou politického pozadia, skutočných zámerov aktérov a s nadhľadom. Ja napíšem o tom, čo by sa v Komárne - hoci aj 21. augusta - mohlo odohrať.

I have a dream that one day...

Mám sen - podobne ako Luther Martin King -, že jedného dňa prezident Maďarskej republiky aj slovenský prezident spolu s politickou reprezentáciou oboch štátov prídu do Komárna a zúčastnia sa veľkolepej slávnosti pred sochou sv. Štefana. Keď príde dohodnutý deň, v strede mostu deliaceho SR a MR sa stretne prezident MR s prezidentom SR. Potom sa vládna limuzína s oboma prezidentmi a ďalšie autá s ich sprievodmi   presunú na miesto slávnosti po ceste, lemovanej zástupom občanov.

7419cb97-e8d2-4d93-a851-48d4f8061e38.jpg

 

I have a dream that one day...

Mám sen, že sa jedného dňa dôjde k slávnostnému stretnutiu pred sochou sv. Štefana, spojenému s odhalením sochy spolupatrónov Európy, sv. Cyrila a Metóda. Slávnostní rečníci, primátor mesta Komárno a predseda Matice slovenskej zdôraznia, že spoločná minulosť dvoch národov až do 19. storočia malo mnohé pozitíva. Celý stredovek a veľkú časť novoveku možno charakterizovať ako pokojné spolunažívanie slovenského a maďarského národa v Uhorsku, koncipovaného sv. Štefanom ako multinacionálny štát, ktorý v istom zmysle možno považovať za ideového predchodcu Európskej únie.

We cannot walk alone...

Slovenský a maďarský národ nemôžu kráčať dejinami, akoby druhý národ neexistoval, ani vytesniť susedný národ zo svojho života. Preto ako vyvrcholenie slávnosti slovenský a maďarský prezident pristúpia k aktu slávnostného zmierenia dvoch národov. Slováci aj Maďari si uvedomujú, že by si mohli navzájom aj naďalej robiť napriek a od diplomatických nôt pokročiť k násilnostiam, ale môžu aj budovať dobré vzťahy na každom úseku života, vzájomne si vychádzať v ústrety ako dobrí priatelia a na báze obojstranne výhodných dohôd spolupracovať. Maďarský prezident sa ospravedlní za historické krivdy voči Slovákom - a naopak. Konkrétne krivdy sa nebudú spomínať, aby to nevyvolalo v účastníkoch negatívne emócie. Obaja odsúdia krátkozrakú konfrontačnú politiku uplynulých 20 rokov, za ktorú nesú vinu obe zúčastnené strany.

I have a dream...

Teraz sa ale vrátime na pôdu reality a pýtame sa: Prečo by sa nemohlo niečo podobné aj v skutočnosti stať? Cui bonum, pre koho je dobrý a čo dobrého prináša súčasný stav umelo vyvolaných (alebo rozmazaných) konfliktov a napätia? Veľkou inšpiráciou v tomto ohľade je príklad Francúzska a Nemecka, ktoré po ničivých vojnách dospeli k takmer ideálnym vzájomným vzťahom a k plodnej spolupráci; ďalej akt zmierenia, ktorí uskutočnili slovenskí a maďarskí biskupi v Ostrihome 29. júna 2006. Pozri:

http://www.izurnal.sk/index.php?Itemid=89&id=1114&option=com_content&task=view

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?