Dodatok k článku Dieťa s DS ..., ktorý som prechodne deaktivoval

Autor: Ladislav Lencz | 15.11.2009 o 21:38 | (upravené 6.12.2009 o 14:24) Karma článku: 2,38 | Prečítané:  1098x

Prečo som napísal článok „Dieťa s Downovým syndrómom: čo ho čaká a čo čaká jeho okolie?", ktorý teraz už nie je na internete? - Po prvom článku o DS som cítil potrebu hlbšie sa zaoberať s problematikou DS, navštívil som Klub Down-up, tri mamičky detí s DS mi napísali svoje skúsenosti, všeličo som o téme preštudoval. Čo som sa dozvedel a zakúsil, veľmi ma oslovilo, preto som to v uvedenom článku ponúkol aj druhým v presvedčení, že ich to môže zaujímať. Jednému z diskutujúcich chýbala informácia o problémoch s deťmi s DS a pod. Mohol som pridať to i ono, ale tým by som podľa môjho názoru (1) neprispel k riešeniu problémy rodičov s DS, ktorí potrebujú osobný kontakt, komunikáciu, individuálnu pomoc a radu šitú na mieru. Preto som zdôraznil potrebu osobného kontaktu s odborníkom aj s rodičmi s podobným osudom, uviedol zdroje ďalších informácií a odkaz na kluby rodičov detí s DS. Mal som pred očami manželov dieťaťa s DS a ich potreby, zdôraznil som, že potrebujú individuálnu pomoc aj uviedol, kde ju môžu hľadať, - a nesnažil som sa o úplnosť ponúkaných informácií, čo na niekoľkých stránkach ani nie je možné.

Prečo som tento článok prechodne (2) de-aktivoval?

Kvôli diskusii (vyše 300 príspevkov), ktorá sa zvrhla, čo konštatovali aj niektorí diskutujúci. Medzi príspevkami boli aj vecné poznámky a cenné informácie, ale väčšina príspevkov nebola k veci, niektorí spochybnili nielen názory autora, ale aj jeho charakter a ďalší im oponovali atď. Osobné útoky a polemika s nimi určovali hlavný prúd diskusie, hoci pravidlá diskusie zakazujú osobné útoky. Preto som nevidel iné riešenie, ako označiť článok ako neaktívny a tým ho aj s diskusiou zrušiť.

(4) Teraz článok znovu aktivujem, presvedčil som sa, že to bude lepšie.

Čo sa týka obvinenia, že nenavštevujem svoju neter s DS, moja pôvodná odpoveď bola rozvláčna a formulovaná nepresne(, jedna nepresná veta bola nepochopená a využitá proti mne). Vtedy som sa nevedel dobre sústrediť, bol to pre mňa silný stres. Tu je moja odpoveď STRUČNE A JASNE (6.12): O moju postihnutú neter som sa aktívne staral a som ju navštevoval, pokiaľ som mohol  niečím pomôcť v jej výchove. V ostatných rokoch je o ňu veľmi dobre postarané ďaleko od môjho bydliska v domove na dobrej úrovni (vybavil to jej brat, keď sa rodičia už nemohli o ňu starať), súrodenci ju navštevujú, najmä V. Š., ktorá je uznávaná odborníčka v oblasti starostlivosti o postihnutých. - Čo sa mňa týka: nerobím veci, ktoré sú púhou formalitou, ktoré sa robia len preto, lebo je to zvykom. Dávam prednosť starostlivosti o ľudí, ktorí to naliehavo potrebujú a ktorým viem pomôcť , pred návštevami zo slušnosti, z ktorých navštívený nič nemá. Keby som vedel, že tým mojej neteri pomôžem, tak by som ju navštevoval, hoci je to asi 200 km ďaleko a po osemdesiatke už je to veľa.

Pravidlá prikazujú nevymazať pôvodný text - je tu nižšie.

 


Pôvodný text

Čo sa týka obvinení Viery Š., že som pokrytec, lebo píšem o DS a moju krstnú dcéru s DS som desať rokov nenavštívil: je to učebnicový príklad, keď polopravda alebo neúplná pravda môže skresľovať skutočnosť a ublížiť práve tak ako lož.

Pravdou je, že jedna z mojich neterí má DS, že je mojou krstnou dcérou, že som ju naposledy videl pred 6 - 7 rokmi u jej rodičov.

Viera Š. ale neuviedla,

  • že táto moja neter je asi 10 rokov v sociálnom zariadení pri Prievidzi, čo je pre mňa vážny problém, lebo mám vyše 82 rokov a dlhším cestám sa už niekoľko rokov vyhýbam;

  • podľa jej rodičov a ostatných súrodencov je tam o ňu veľmi dobre postarané, je tam spokojná - aj preto ma nikdy nenapadlo, že by som ju mal navštevovať a nik to odo mňa ani neočakával; (4)

  • že jej schopnosť komunikovať sa veľmi znížila po vážnom ochorení, ktoré vôbec nesúviselo s jej DS, preto naša prípadná návšteva by sa obmedzila na: pricestovať, pozrieť sa na ňu a odcestovať,

  • že som v jej detských rokoch urobil, čo bolo možné, aby som podporil jej rodičov v jej výchove, konkrétne preložil som pre nich knihu o výchove pri DS (vtedy nebola u nás žiadna literatúra). Teraz robíme s manželkou to jediné, čo môžeme a čo podľa nášho názoru má zmysel: k narodeninám a meninám jej posielame darčekový balík, z čoho máva radosť, máme to overené u personálu.

Takto vidím vec ja: nemám predsa povinnosť správať sa podľa predstáv V. Š., naopak, mám právo, aby som sám posúdil, akým spôsobom mám realizovať svoju zodpovednosť za moju krstnú dcéru a samozrejme aj prevziať za to zodpovednosť. Psychológovia túto zásadu považujú za takú dôležitú, že v tomto zmysle boli definované tzv. asertívne práva ako sebaobrana proti manipulácii (pozri Wikipédiu http://sk.wikipedia.org/wiki/Asert%C3%ADvne_pr%C3%A1vo).

Možno o niektorých z týchto skutočností nevedela, ale mala dosť času na to,  aby sa spýtala, prečo moju krstnú dcéru nenavštevujem, alebo  aby mi to vytkla osobne a nie cez internet. Škoda, že to neurobila, mohol som jej vysvetliť svoje dôvody ešte podrobnejšie a mohla si ušetriť trapas,  lebo svojím osobným útokom nezhodila len mňa, ale aj seba, viacerí diskutujúci jej to zazlievali.

Napriek všetkému verím, že aj táto trápna vec prinesie niečo dobrého a s Vierkou nájdeme spoločnú reč.

 

Zmeny urobené 17. 11.:

Zmenený nadpis článku

(1) pridané slová „podľa môjho názoru"

(2) pridané slovo „prechodne"

(3) slovo „pokrytec" V. Š. nepoužila, jej príspevok  z 11.11 15:10) však podľa môjho názoru mala zhruba tento zmysel.

(4) pridané odrážky resp. veta.

 

Pozn. Diskusie tu bolo už viac ako dosť, preto ďalšiu diskusiu považujem za zbytočnú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?