Play Mikuláš

Autor: Ladislav Lencz | 6.12.2009 o 13:46 | (upravené 6.12.2009 o 14:01) Karma článku: 7,85 | Prečítané:  1516x

Veľký dramatik F. Dürrenmatt mi možno odpustí, že som obmenil názov jeho divadelnej hry Play Strindberg na označenie toho, čo chcem porozprávať. Konkrétne, o hre na Mikuláša, ktorý prichádza tajne v noci z 5. na 6. decembra v spoločnosti anjela a obdarúva dobré deti - v ten deň sú všetky deti dobré. Tento zvyk bol rozšírený za môjho detstva, dnes ho už čiastočne nahradili verejné mikulášske slávnosti a patrón konzumu, Santa Klaus.  -  Nemám nič proti mikulášskym zvykom našich detských rokov, deti majú radi zážitok tajomna, ale čo sa týka mojej manželky a mňa, dali sme prednosť skutočnosti pred simuláciou tajuplnej návštevy nebešťanov. Vymysleli sme niečo iné.

Nie že by sme si nectili tradície, ale si myslíme, že skutočnosť o dobrotivom biskupovi Mikulášovi z maloázijskej Myrny je dostatočne krásna a oproti spomenutej tradícii sme dali prednosť tradícii oveľa staršej, doloženej históriou.

Mikulas2.jpgUž sa nepamätám, ktorý z nás to navrhol, ale dohodli sme sa s manželkou, že deťom nebudem rozprávať nič, o čom by sme neskôr museli priznať, že to bola iba krásna a poetická fikcia. Naši chlapci mali vtedy asi 3 resp. 4 ½, porozprávali sme im o živote láskavého biskupa, ktorý  pomáhal chudobným, niekedy aj tajne, v noci im posunul svoje dary, aby sa necítili trápne. Jeho dobrota a dobročinnosť bola povestná, preto ho východná kresťanská tradícia uctieva viac ako ostatných svätých, jeho ikonu (obraz vedľa) nachádzame na gréckokatolíckych aj pravoslávnych ikonostasoch. Na jeho pamiatku sa mnohí ľudia dodnes obdarúvajú vzájomne a obdarúvajú aj svoje deti. Potom sa ocko obliekol za Mikuláša, pochválil deti, láskavo ich napomenul a rozdal dary.

 

Naša dramatická kreácia mala nevídaný úspech, ba ukázala sa ako aktivačná. Náš prvorodený sa ihneď prihlásil, že aj on chce zahrať Mikuláša, jeho improvizáciu nasledoval jeho braček. Radosť bola obrovská, je to jedna z mojich najkrajších spomienok na ich detstvo.

Pedagogická veda hovorí, že zážitok z hrania roly, z hrania scénky, má podobný vplyv na utváranie osobnosti ako zážitok z reálnej skúsenosti. Radosť z darovania, ktorú dieťa zažije v hre, môže pozitívne ovplyvniť jeho postoje a správanie. Možno tento zážitok z hry na Mikuláša súvisí so skutočnosťou, že mikulášska ochota pomáhať ľuďom odkázaným na pomoc, prevzatá od našich rodičov, ostala súčasťou našich rodinných tradícií.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?